Beslenme

 

Anaokulumuzda sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere 3 öğün yemek servisi yapılır.

Yemeklerin tamamı kendi mutfağımızda günlük olarak pişirilir. Artan yemekler hayvan dostlarımızla paylaşılır. Yemeklerde mevsimine uygun pazardan temin edilen sebze ve meyveler, güvenilir marketlerden alınan parça et, hindi eti veya parçadan çekilmiş kıymayla, tanınmış markaların süt ve süt ürünleri kullanılır. Mutfağımızda rafine şeker kullanılmaz. Tatlılar bal, kuru ve taze meyvelerle tatlandırılır. İkindide servis edilen karbonhidratlı gıdalar tam buğday unlu olarak hazırlanır. Yemeklerimizin tamamı zeytinyağıyla pişirilir. Sabah kahvaltılarında her gün tam buğday ekmeği ve gezen tavuk yumurtası servis edilir. Hazır gıda kullanılmaz. Depolama yapılmaz. Alışverişimiz haftalık olarak yapılır. İçecek olarak damacana içme suyu, süt, anaokulumuzda içme suyu ile yapılan ayran, limonata ve bitki çayları kullanılır. Yemekler porselen kase ve tabaklarda, içecekler dayanıklı cam bardakta servis edilir.

Menülerimiz Johnson and Wales University gastronomi bölümü mezunu Aylin Mızrakçı tarafından 2-6 yaş çocuklarının beslenme ihtiyacına uygun ve damak zevklerine hitap edecek şekilde hazırlanır. Her öğünde dengeli ve yeterli miktarda protein, kalsiyum, karbonhidrat ve vitamin alımına özen gösterilir. Menü hazırlanırken okul öncesi çocukların tercihleri ön planda tutulur. Ancak anaokulu ortamında farklı tatlara alışmaları için mevsiminde her sebzeye mutlaka yer verilir. Kereviz, pırasa, brokoli, karnabahar gibi daha az tercih edilen sebzeler önce ayın sebzesi olarak karşılarına çıkar, onlarla birer etkinlik yapılır. Daha sonra çocuklarımızın en sevecekleri şekilde menüde yerlerini alırlar. Okulumuzda favori çorbalar brokoli ve pırasa çorbalarıdır. Yemek konusunda seçici çocuklarımızın doyduğuna emin olmak için menüde her gün sade bir karbonhidrat ve yoğurt opsiyonu bulunur.

Ayda iki gün 5 ve 6 yaşların işlediği ayın ülkesine ait, çocukların seveceği bir menü sunulur. 6 yaş grubu bu menüyü “Mutfak Atölyesinde” kendileri yapar, kardeşlerine sunarlar. Yılsonunda çocuklarımız 20 farklı ülkenin yemekleriyle tanışmış olurlar.

Beslenme saatlerinde çocuklarımız sınıf saatlerine göre yemekhaneye geçer, hep beraber yemenin keyfini çıkarırlar. 5 ve 6 yaş grubu çocuklarımız sofrada çatal kaşık dağıtmak, peçete getirmek gibi minik sorumluklar alırlar. Her çocuk yemeğini kendi yemesi için teşvik edilir. Ancak zorlanan çocuklarımızı öğretmenleri destekler.

Alerji ya da intoleransı olan çocuklarımızın evlerinden getirdikleri yemekleri çapraz bulaşmaya maruz kalmayacak şekilde saklanır, ısıtılır ve servis edilir.

Mutfakta bir aşçı ve yardımcı görev yapar. Tüm mutfak personelinin hijyen sertifikası mevcuttur. Öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı Çiğli şubemizdeki mutfağımızda pişer, hijyenik, kilitli çelik saklama kaplarında Mavişehir şubemize öğün öncesi taşınır.

Bulaşıklar 85+ derecede sanayi tipi makinede yıkanır.

Aylık yemek listesi her ay velilerimize gönderilir.

Yemek Listesi İçin Tıklayınız.