Hareket Eğitimi

Fiziksel gelişimin çok hızlı olduğu 2-6 yaş arası çocuklarda hareket eğitimi özel bir önem taşır. İki yaşına kadar kazanılan temel beceriler (yürüme, koşma, sıçrama, yakalama vs.) iki yaşından itibaren kontrollü, uyumlu hareket repertuarına dönüşür.

Panda’da her gün düzenli aralıklarla hareket eğitimi verilir. Jimnastik öğretmenimizin haftalık programı dışında oyunlarda, müzik ve dans saatlerinde, park ve bahçede doyasıya hareket etmelerine olanak sağlanır.

Küçük yaş gruplarında hareket eğitimi sırasında müzik ve hikayelerden yararlanılır. Kimi zaman köprü, kaşık, tavşan, kimi zaman ormanda yürürken ağaca tırmanan, nehirden atlayan çocuklar olurlar. Büyüdükçe bireysel veya takım halinde yarışmalı oyunlar günün en eğlenceli saatlerini oluşturur. Bu oyunlar sırasında dönüşümlü olarak denge tahtası, minder, köprü, çember, top, ip gibi spor aletleri kullanırlar.

Hareketli oyunlar fiziksel gelişimin yanı sıra çocukların duygusal olarak rahatlamalarına, iş bölümü yapmak, sıra beklemek, gruba uyumlu davranmak ve liderlik özellikleri geliştirmek gibi sosyal becerilerine, kendini fiziksel olarak iyi ve başarılı bulması ile özgüven gelişimine de katkıda bulunur.